Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, Taito tidigt 1950-tal.

Beställningsarbete. Polerad koppar, genombruten skärm med vit insida och fyra ljuspunkter ovanför gallren. Höjd ca 60 cm. Diameter 59 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Senare takmetall. Aningen böjda delar. Ej funktionstestad.

Proveniens

UPM, United Paper Mills Ltd, Myllykoski Pappersbruk.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
27 200
E
U
R
284 784
S
E
K
30 888
USD
Utropspris
25 000 - 30 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
9
A
24 okt 2021 17:19
27 200 EUR
8
24 okt 2021 17:19
27 000 EUR
9
24 okt 2021 17:17
26 405 EUR
7
A
24 okt 2021 17:17
26 205 EUR
7
A
24 okt 2021 17:17
26 200 EUR
9
24 okt 2021 17:17
26 000 EUR
7
A
24 okt 2021 17:13
24 700 EUR
8
24 okt 2021 17:13
24 500 EUR
7
A
24 okt 2021 17:13
23 700 EUR
8
24 okt 2021 17:13
23 500 EUR
7
A
24 okt 2021 17:12
22 400 EUR
8
24 okt 2021 17:12
22 200 EUR
7
A
24 okt 2021 17:12
21 200 EUR
8
24 okt 2021 17:12
21 000 EUR
7
24 okt 2021 15:28
20 000 EUR
6
24 okt 2021 14:41
16 000 EUR
5
14 okt 2021 18:58
15 000 EUR
3
11 okt 2021 16:53
13 000 EUR
4
11 okt 2021 13:18
12 000 EUR
3
9 okt 2021 17:16
11 000 EUR
2
9 okt 2021 15:43
10 000 EUR
1
8 okt 2021 22:17
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice