Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, Taito 1930-tal.

Polerad mässingsdetaljer, frostad glaskupa. Diameter 40 cm. Höjd 31 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Delvis senare skruvar. Lagning i basen.

Formgivare

Klubbat pris
490
5 130
556
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (6 bud)
20 okt 2021 16:08
490 EUR
18 okt 2021 21:16
470 EUR
18 okt 2021 21:16
450 EUR
18 okt 2021 21:16
440 EUR
16 okt 2021 22:30
420 EUR
10 okt 2021 22:14
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13