Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Alfred William Finch

(Belgien/Finland, 1854-1930)
Alfred William Finch
(Belgien/Finland, 1854-1930)

Alfred William Finch, kruka, Iris 1901.

Rödlera med sgraffito-dekoration. Stämplad i godset ABI 01 4 S (april 1901).
Höjd 10,5 cm, diameter ca 14,5 cm, bredd 19 cm inkl hänklarna.

Smärre åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
500
5 130
581
Utropspris
700 - 900 EUR
Budhistorik (4 bud)
23 okt 2021 18:47
500 EUR
9 okt 2021 19:24
400 EUR
9 okt 2021 10:26
100 EUR
8 okt 2021 22:38
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13