Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Alfred William Finch

(Belgien/Finland, 1854-1930)
Alfred William Finch
(Belgien/Finland, 1854-1930)

Alfred William Finch, fat, ett par, Iris, kring år 1900.

Blå- och vitglaserad rödlera. Signerade IRIS Finland. Bär även La Maison Moderne-stämpel. Diameter 11,3 cm.

Åldersrelaterat slitage. Det mörkare fatets kanter med smärre glasyrbortfall.

Klubbat pris
282
2 893
328
Utropspris
400 - 500 EUR
Budhistorik (9 bud)
24 okt 2021 16:34
282 EUR
24 okt 2021 16:33
262 EUR
24 okt 2021 16:33
260 EUR
24 okt 2021 16:27
240 EUR
24 okt 2021 12:21
220 EUR
24 okt 2021 12:21
205 EUR
23 okt 2021 23:23
200 EUR
9 okt 2021 19:25
180 EUR
8 okt 2021 22:39
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13