Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, golvlampa, modell 9609, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Tredelad metallfot, skaftet i mässing och tvinnad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 154 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Anlöpningar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 202
E
U
R
54 309
S
E
K
5 884
USD
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
9
24 okt 2021 14:09
5 202 EUR
11
A
24 okt 2021 14:09
5 105 EUR
11
24 okt 2021 14:08
5 002 EUR
9
A
24 okt 2021 14:08
4 802 EUR
9
24 okt 2021 14:01
4 801 EUR
10
24 okt 2021 13:59
4 601 EUR
9
A
24 okt 2021 13:59
4 502 EUR
9
24 okt 2021 12:38
4 401 EUR
8
24 okt 2021 11:34
4 201 EUR
9
A
23 okt 2021 18:17
4 001 EUR
8
23 okt 2021 18:17
3 950 EUR
9
A
23 okt 2021 18:17
3 850 EUR
8
23 okt 2021 18:17
3 750 EUR
9
23 okt 2021 14:16
3 650 EUR
8
A
23 okt 2021 14:16
3 550 EUR
8
22 okt 2021 15:31
3 100 EUR
7
22 okt 2021 14:40
3 000 EUR
4
19 okt 2021 13:03
2 700 EUR
6
19 okt 2021 2:49
2 600 EUR
4
13 okt 2021 21:41
2 500 EUR
5
13 okt 2021 18:40
2 200 EUR
4
13 okt 2021 9:56
2 100 EUR
3
9 okt 2021 20:51
2 000 EUR
2
9 okt 2021 16:52
1 200 EUR
1
9 okt 2021 9:43
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice