Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, takkrona, för Taito och Köklax Glasbruk, 1940-tal.

Metallstomme med åtta svängda armar. Stamglaset och manschetterna med handmålad dekor. Diameter 80 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Skador manschetterna och stamglaset. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
1 450
15 138
1 640
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (17 bud)
9
24 okt 2021 12:51
1 450 EUR
24 okt 2021 12:51
1 400 EUR
19 okt 2021 7:23
1 245 EUR
8
19 okt 2021 7:23
1 195 EUR
18 okt 2021 10:06
1 145 EUR
18 okt 2021 10:06
1 095 EUR
15 okt 2021 3:10
820 EUR
15 okt 2021 3:10
800 EUR
14 okt 2021 19:13
670 EUR
14 okt 2021 19:13
650 EUR
14 okt 2021 12:36
640 EUR
14 okt 2021 12:36
620 EUR
13 okt 2021 10:16
600 EUR
11 okt 2021 1:57
260 EUR
10 okt 2021 6:47
200 EUR
9 okt 2021 22:02
40 EUR
9 okt 2021 13:12
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13