1339967

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, vaser, 3, st, modell 3552, "tatti" (sopp) signerade tapio wirkkala, iittala -55.

Tapio Wirkkala, vaser, 3, st, modell 3552, "Tatti" (Sopp) signerade Tapio Wirkkala, Iittala -55.

I form formad kristall, linjeslipad. Höjd 8-9,5-18 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
1 600
16 656
1 814
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Budhistorik (17 bud)
8
24 okt 2021 18:11
1 600 EUR
24 okt 2021 17:36
1 550 EUR
8
24 okt 2021 17:36
1 500 EUR
24 okt 2021 17:36
1 500 EUR
8
24 okt 2021 17:36
1 450 EUR