Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, "Korsika", Puunveisto Oy- Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Ek stomme med fast klädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 57 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare klädsel. Förstärkningar.

Klubbat pris
820
9 356
853
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (5 bud)
24 okt 2021 12:00
820 EUR
24 okt 2021 10:39
800 EUR
10 okt 2021 19:25
500 EUR
9 okt 2021 11:30
450 EUR
9 okt 2021 9:31
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977