Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Studio", Hiort Tuote, Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1900-talets mitt.

Trästomme med flätade läderband. Plymåer med beige tygklädsel. Bär tillverkares stämpel. Längd 180 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel.

Klubbat pris
2 600
29 302
2 741
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (19 bud)
24 okt 2021 14:54
2 600 EUR
24 okt 2021 14:54
2 500 EUR
24 okt 2021 14:54
2 450 EUR
24 okt 2021 14:52
2 400 EUR
24 okt 2021 14:51
2 300 EUR
24 okt 2021 14:51
2 250 EUR
24 okt 2021 14:48
2 200 EUR
24 okt 2021 14:48
2 100 EUR
24 okt 2021 14:47
2 000 EUR
24 okt 2021 14:47
1 950 EUR
24 okt 2021 14:47
1 850 EUR
24 okt 2021 14:47
1 800 EUR
24 okt 2021 10:55
1 650 EUR
24 okt 2021 10:55
1 600 EUR
24 okt 2021 9:20
1 500 EUR
20 okt 2021 18:19
1 050 EUR
17 okt 2021 15:18
1 000 EUR
9 okt 2021 13:44
800 EUR
9 okt 2021 10:58
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977