1340621

Matti Martikka

(Finland, 1916-1992)
Matti martikka, stol, 1900-talets senare hälft.

Matti Martikka, stol, 1900-talets senare hälft.

Signerad MM. Furu. Handsnidad. Roterande. Bredd 52 cm. Sitthöjd ca 47 cm. Total höjd 67 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Stolen illustrerades i tidningen Etelä-Suomen Sanomat 11 januari 1992.

Matti Martikka från södra Karelen var en lokalt känd snickare. Hans snickarhobby började med små vardagsföremål gjorda för hemmabruk, men så småningom dominerades inredningen i hemmet av allt större träföremål. Martikka snidade stolar från trädstammar och tillverkade stora stockbord. Han sålde aldrig sina möbler, utan sparade dem för sitt hemmuseum i Joutseno. Martikka-möblerna som nu säljs kommer från samlingarna på det nyligen stängda Martikka-museet.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
1 100
11 451
1 247
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (12 bud)
24 okt 2021 17:26
1 100 EUR
24 okt 2021 17:25
1 050 EUR
24 okt 2021 17:25
1 001 EUR
24 okt 2021 17:25
970 EUR
24 okt 2021 17:25
950 EUR