Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Alfred William Finch

(Belgien/Finland, 1854-1930)
Alfred William Finch
(Belgien/Finland, 1854-1930)

Alfred William Finch, burk med lock, Iris Finland, omkring år 1900.

Rödlera med sgraffito-dekoration. Signerad A.W.F. Iris Finland. Bär även La Maison Moderne-stämpel. Höjd 14,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Glasyrmistor. Genomgående spricka och lagning på locket.

Klubbat pris
515
5 284
598
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (9 bud)
24 okt 2021 14:06
515 EUR
24 okt 2021 14:06
495 EUR
24 okt 2021 14:06
470 EUR
24 okt 2021 14:06
450 EUR
24 okt 2021 13:18
400 EUR
16 okt 2021 22:34
250 EUR
13 okt 2021 2:25
150 EUR
8 okt 2021 23:35
100 EUR
8 okt 2021 22:38
30 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13