Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell A 1965, Idman 1900-talets mitt.

Mässing. Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Reflektor i plast. Stämplad Taito, Made in Finland och TT. Skärmen diameter 44,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Gulnad. Enstaka buckla. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
3 700
38 998
4 234
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Budhistorik (10 bud)
24 okt 2021 15:57
3 700 EUR
24 okt 2021 15:57
3 600 EUR
24 okt 2021 15:56
3 300 EUR
24 okt 2021 15:56
3 200 EUR
24 okt 2021 14:54
2 900 EUR
23 okt 2021 14:03
2 800 EUR
23 okt 2021 11:23
2 400 EUR
22 okt 2021 14:25
2 200 EUR
20 okt 2021 16:42
1 600 EUR
13 okt 2021 0:22
1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977