Paavo Tynell, taklampa, modell A 1965, Idman 1900-talets mitt.
Mässing. Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Reflektor i plast. Stämplad Taito, Made in Finland och TT. Skärmen diameter 44,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Gulnad. Enstaka buckla. Ej funktionstestad.