Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

Alvar Aalto, Bord '75', O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-talets slut.

Bord på glidram. Laminerad björkram. Lackade bordsytor. Längd 60 cm. Bredd 51 cm. Höjd 60 cm.

Ställvis omfattande slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Fläckar.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 400
E
U
R
34 884
S
E
K
3 951
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
4
A
24 okt 2021 15:50
3 400 EUR
6
24 okt 2021 15:50
3 300 EUR
4
24 okt 2021 13:20
3 101 EUR
5
A
19 okt 2021 9:25
3 001 EUR
5
16 okt 2021 7:55
2 900 EUR
4
A
16 okt 2021 7:55
2 800 EUR
4
16 okt 2021 6:36
2 701 EUR
5
12 okt 2021 12:08
2 601 EUR
4
A
12 okt 2021 12:08
2 600 EUR
4
A
12 okt 2021 11:55
2 501 EUR
5
12 okt 2021 11:55
2 401 EUR
4
A
12 okt 2021 11:54
2 301 EUR
5
12 okt 2021 11:54
2 201 EUR
4
A
12 okt 2021 11:54
2 101 EUR
5
12 okt 2021 11:54
2 001 EUR
4
A
12 okt 2021 11:54
1 951 EUR
5
12 okt 2021 11:54
1 901 EUR
4
A
12 okt 2021 11:54
1 751 EUR
5
12 okt 2021 11:54
1 701 EUR
4
10 okt 2021 11:53
1 600 EUR
3
9 okt 2021 10:05
220 EUR
2
9 okt 2021 5:33
200 EUR
1
8 okt 2021 17:43
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice