Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, golvlampa, modell 9626 Taito 1900-talets mitt.

Skaft med tvinnad rotting, basen i polerad mässing. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd ca 152 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott. Mässingdekorationen lagad. Senare skruv vid foten. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 200
E
U
R
54 444
S
E
K
5 905
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
14
24 okt 2021 16:39
5 200 EUR
11
24 okt 2021 16:39
5 000 EUR
13
24 okt 2021 16:37
4 800 EUR
11
A
24 okt 2021 16:37
4 622 EUR
11
24 okt 2021 16:35
4 600 EUR
12
A
24 okt 2021 16:35
4 400 EUR
11
24 okt 2021 16:35
4 221 EUR
12
A
24 okt 2021 16:34
4 020 EUR
10
24 okt 2021 16:34
3 920 EUR
12
24 okt 2021 16:27
3 820 EUR
11
A
24 okt 2021 16:27
3 720 EUR
11
24 okt 2021 16:22
3 600 EUR
10
A
24 okt 2021 16:22
3 500 EUR
11
24 okt 2021 16:22
3 400 EUR
10
24 okt 2021 16:18
3 200 EUR
9
A
24 okt 2021 16:15
3 100 EUR
10
24 okt 2021 16:15
3 000 EUR
9
A
24 okt 2021 16:11
2 800 EUR
4
24 okt 2021 16:11
2 700 EUR
9
A
24 okt 2021 16:10
2 600 EUR
4
24 okt 2021 16:10
2 500 EUR
9
A
24 okt 2021 16:10
2 400 EUR
4
24 okt 2021 16:10
2 300 EUR
9
24 okt 2021 12:55
2 200 EUR
8
20 okt 2021 18:18
2 100 EUR
7
16 okt 2021 10:05
2 000 EUR
6
14 okt 2021 13:31
1 900 EUR
5
11 okt 2021 12:57
1 800 EUR
2
11 okt 2021 4:23
1 600 EUR
4
9 okt 2021 15:41
1 500 EUR
2
9 okt 2021 14:39
850 EUR
3
9 okt 2021 11:29
750 EUR
2
9 okt 2021 2:00
600 EUR
1
8 okt 2021 22:14
300 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice