1344023

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, modell 9029/4, taito, 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, modell 9029/4, Taito, 1900-talets mitt.

För fyra ljuspunkter. Polerad mässing, glaskupor och lövdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd c. 75 cm. Total diameter ca 50 cm.

Åldersrelaterat slitage. Böjda delar. Renoverad. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
5 500
57 257
6 237
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (21 bud)
24 okt 2021 17:19
5 500 EUR
8
24 okt 2021 17:19
5 400 EUR
8
24 okt 2021 17:17
5 200 EUR
24 okt 2021 17:16
5 000 EUR
8
24 okt 2021 17:16
4 800 EUR