Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Ilmari Tapiovaara, matgrupp 5 delar, Laukaan Puu 1959.

Beställningsarbete. Vändbar bordsskiva med ram i teak, stolar med svart läderklädsel. Borders längd 150 cm. Bredd 83 cm. Höjd 73 cm. Stol, bredd 46 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 78 cm.

Renoverad. Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott. Slitage på bordsytans ljusa yta.

Proveniens

Professor Niilo Mäki beställde matgrupp av konstnären Ilmari Tapiovaara år 1959 för sitt nya hem i Jyväskylä.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
800
E
U
R
8 432
S
E
K
916
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (9 bud)
5
24 okt 2021 15:31
800 EUR
2
24 okt 2021 15:22
740 EUR
1
24 okt 2021 14:59
720 EUR
4
23 okt 2021 7:04
700 EUR
5
22 okt 2021 22:28
600 EUR
4
17 okt 2021 19:06
400 EUR
3
16 okt 2021 18:59
40 EUR
2
16 okt 2021 10:58
35 EUR
1
13 okt 2021 21:01
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice