1345803

Birger Kaipiainen

(Finland, 1915-1988)
Birger kaipiainen, dekorationsfat, stengods signerad kaipiainen arabia.

Birger Kaipiainen, dekorationsfat, stengods signerad Kaipiainen Arabia.

Iriserande glasyr med blommor och frukter. Diameter 49 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
9 200
94 944
10 365
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
24 okt 14:43
9 200 EUR
24 okt 14:43
9 000 EUR
24 okt 12:45
8 800 EUR
24 okt 12:45
8 600 EUR
22 okt 18:24
8 200 EUR