Yki Nummi

(Finland, 1925-1984)
Yki Nummi
(Finland, 1925-1984)

Yki Nummi, taklampa, modell 71-126, Stockmann Orno 1900-talets mitt.

Mässingsplätterad metall, kupan i frostat glas. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 30 cm, diameter 30 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Senare upphängningsring. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
820
9 356
853
Utropspris
400 - 600 EUR
Budhistorik (22 bud)
23 okt 2021 15:20
820 EUR
23 okt 2021 15:16
800 EUR
23 okt 2021 15:16
800 EUR
23 okt 2021 15:16
770 EUR
23 okt 2021 15:16
750 EUR
23 okt 2021 15:16
720 EUR
23 okt 2021 15:16
700 EUR
23 okt 2021 15:15
660 EUR
23 okt 2021 15:15
640 EUR
23 okt 2021 15:15
620 EUR
23 okt 2021 15:15
600 EUR
23 okt 2021 15:15
560 EUR
23 okt 2021 15:15
540 EUR
23 okt 2021 15:15
500 EUR
23 okt 2021 15:15
480 EUR
23 okt 2021 15:14
460 EUR
23 okt 2021 15:14
440 EUR
14 okt 2021 8:41
420 EUR
14 okt 2021 8:41
400 EUR
14 okt 2021 8:41
370 EUR
14 okt 2021 8:41
350 EUR
8 okt 2021 20:16
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977