1347360

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, kandelaber, taito / idman 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, kandelaber, Taito / Idman 1900-talets mitt.

Tillverkades på beställning. Svart metall med stjärnmönster, ljushållarna i mässing. Bredd 28 cm. Höjd 23 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
3 500
36 436
3 969
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Budhistorik (5 bud)
24 okt 2021 16:42
3 500 EUR
24 okt 2021 16:28
3 200 EUR
19 okt 2021 7:50
2 000 EUR
12 okt 2021 13:38
666 EUR
8 okt 2021 22:15
30 EUR