Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässingsstomme, 6 glaskupor i bärnstensfärg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 70 cm. Diameter ca 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
3 100
32 674
3 548
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
24 okt 2021 18:02
3 100 EUR
24 okt 2021 17:21
3 000 EUR
22 okt 2021 14:25
2 350 EUR
11 okt 2021 9:45
800 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977