1347658

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa taito 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa Taito 1900-talets mitt.

Polerad mässingsstomme, 6 glaskupor i bärnstensfärg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 70 cm. Diameter ca 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
3 100
31 992
3 493
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
24 okt 18:02
3 100 EUR
24 okt 17:21
3 000 EUR
22 okt 14:25
2 350 EUR
11 okt 9:45
800 EUR