1348374

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, bordslampa, modell 5066, taito oy, 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, bordslampa, modell 5066, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Träskaft, på skärmen en perforerad mässingsskiva samt klädd med plisserat tyg. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 40 cm, skärmens storlek 32x32 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Dekorationsskruven fäster inte tätt. Avbrytaren i två färger. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
2 002
20 841
2 270
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
8
24 okt 2021 16:05
2 002 EUR
24 okt 2021 16:05
2 000 EUR
24 okt 2021 16:05
1 850 EUR
24 okt 2021 16:05
1 800 EUR
24 okt 2021 15:26
1 700 EUR