Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell 2098R, Idman 1900-talets mitt.

Kupa i bärnstenstonat glas. Mässingsdekoration. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 26 cm. Diameter 60 cm.

Senare glasskärm. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 200
E
U
R
22 968
S
E
K
2 488
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
6
24 okt 2021 18:12
2 200 EUR
3
24 okt 2021 18:12
2 100 EUR
6
A
24 okt 2021 18:12
2 000 EUR
6
24 okt 2021 18:11
1 950 EUR
3
A
24 okt 2021 18:11
1 900 EUR
6
24 okt 2021 18:11
1 850 EUR
3
24 okt 2021 18:11
1 800 EUR
7
24 okt 2021 18:11
1 750 EUR
6
24 okt 2021 18:07
1 700 EUR
3
A
24 okt 2021 18:05
1 650 EUR
6
24 okt 2021 18:05
1 600 EUR
3
A
24 okt 2021 17:55
1 550 EUR
5
24 okt 2021 17:55
1 500 EUR
3
24 okt 2021 17:51
1 400 EUR
6
24 okt 2021 17:46
1 350 EUR
5
24 okt 2021 15:30
1 300 EUR
4
19 okt 2021 9:16
1 250 EUR
3
A
19 okt 2021 9:16
1 200 EUR
4
19 okt 2021 9:16
1 200 EUR
3
A
19 okt 2021 9:15
1 150 EUR
4
19 okt 2021 9:15
1 100 EUR
3
15 okt 2021 18:37
1 050 EUR
2
A
15 okt 2021 18:37
1 000 EUR
2
8 okt 2021 20:19
800 EUR
1
8 okt 2021 19:34
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice