1348467

Matti Martikka

(Finland, 1916-1992)
Matti martikka, stol, 1900-talets senare hälft.

Matti Martikka, stol, 1900-talets senare hälft.

Furu. Handsnidad. Bredd 46 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 84 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken. Torrsprickor.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Matti Martikka från södra Karelen var en lokalt känd snickare. Hans snickarhobby började med små vardagsföremål gjorda för hemmabruk, men så småningom dominerades inredningen i hemmet av allt större träföremål. Martikka snidade stolar från trädstammar och tillverkade stora stockbord. Han sålde aldrig sina möbler, utan sparade dem för sitt hemmuseum i Joutseno. Martikka-möblerna som nu säljs kommer från samlingarna på det nyligen stängda Martikka-museet.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
721
7 412
814
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (20 bud)
24 okt 17:27
721 EUR
24 okt 17:27
701 EUR
24 okt 17:24
681 EUR
24 okt 17:24
661 EUR
24 okt 17:21
640 EUR