Arne Jones E1299

Matti Martikka

(Finland, 1916-1992)
Matti Martikka
(Finland, 1916-1992)

Matti Martikka, gungstol, 1900-talets senare hälft.

Furu. Handsnidad. Armstödet justerbart på höger eller vänster sida. Bredd 60 cm. Sitthöjd ca 50 cm. Total höjd 90 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken. Torrsprickor.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Matti Martikka från södra Karelen var en lokalt känd snickare. Hans snickarhobby började med små vardagsföremål gjorda för hemmabruk, men så småningom dominerades inredningen i hemmet av allt större träföremål. Martikka snidade stolar från trädstammar och tillverkade stora stockbord. Han sålde aldrig sina möbler, utan sparade dem för sitt hemmuseum i Joutseno. Martikka-möblerna som nu säljs kommer från samlingarna på det nyligen stängda Martikka-museet.

Klubbat pris
521
5 491
596
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
24 okt 2021 16:07
521 EUR
24 okt 2021 16:04
501 EUR
24 okt 2021 16:04
500 EUR
24 okt 2021 16:01
480 EUR
24 okt 2021 16:01
460 EUR
24 okt 2021 15:58
440 EUR
24 okt 2021 15:58
420 EUR
12 okt 2021 11:56
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977