Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, vägglampor, ett par, Taito 1950-talets början.

Beställningsarbete. Mässingsskaft. Invändigt vitlackerad metallskärm med bastklädsel. Justerbar riktning. Total höjd ca 38 cm. Skärmens längd 20 cm. Diameter 9 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverade. Ej funktionstestad.

Proveniens

Paavo Tynells familj.
Bordslamporna har tillhört originalinredningen på KOP (Kansallis Osake Pankki) Lomakylä i Otnäs.

Formgivare

Utropspris
5 000 - 6 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13