Paavo Tynell, vägglampor, ett par, Taito 1950-talets början.
Beställningsarbete. Mässingsskaft. Invändigt vitlackerad metallskärm med bastklädsel. Justerbar riktning. Total höjd ca 38 cm. Skärmens längd 20 cm. Diameter 9 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverade. Ej funktionstestad.
Paavo Tynells familj.
Bordslamporna har tillhört originalinredningen på KOP (Kansallis Osake Pankki) Lomakylä i Otnäs.