Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, bordslampor, ett par, Taito tidigt 1950-tal.

Beställningsarbete. Mässingsskaft. Invändigt vitlackerad metallskärm med bastklädsel. Justerbar höjd och riktning. Total höjd ca 55 cm. Skärmens längd 20 cm. Diameter 9 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverade. Ej funktionstestad.

Proveniens

Paavo Tynells familj.
Bordslamporna har tillhört originalinredningen på KOP (Kansallis Osake Pankki) Lomakylä i Otnäs.

Litteratur

Illustrerad i boken Architect Aarne Ervi 1910-1977. Bild Heikki Havas 1951.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
4 600
E
U
R
48 024
S
E
K
5 203
USD
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (13 bud)
3
24 okt 2021 13:50
4 600 EUR
7
24 okt 2021 13:45
4 200 EUR
3
24 okt 2021 13:40
3 600 EUR
5
24 okt 2021 13:32
3 100 EUR
7
23 okt 2021 20:41
3 000 EUR
3
21 okt 2021 16:37
1 600 EUR
6
21 okt 2021 7:21
1 300 EUR
5
20 okt 2021 17:45
1 200 EUR
4
19 okt 2021 17:38
1 000 EUR
1
10 okt 2021 6:48
800 EUR
3
9 okt 2021 17:15
400 EUR
2
8 okt 2021 22:20
300 EUR
1
8 okt 2021 22:14
32 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice