Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skulptur "Tyrsky" (Svallande våg) signerad Timo Sarpaneva.

Grönbrunt samt klart glas. Höjd 31 cm. Diameter 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

En gåva från Timo Sarpaneva till Eila Laaksonen, ägaren till textilfabriken FinnFlare.

Formgivare

2 600
26 676
3 021
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
24 okt 2021 14:20
2 600 EUR
24 okt 2021 14:17
2 500 EUR
20 okt 2021 17:57
2 200 EUR
18 okt 2021 17:00
2 000 EUR
14 okt 2021 19:09
1 800 EUR
9 okt 2021 17:17
1 000 EUR
8 okt 2021 15:13
200 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13