1349727

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, modell 1621, taito 1940-tal.

Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1940-tal.

Förnicklad mässingsstomme med glaskupa i bärnstensfärg. Diameter 50 cm. Höjd 22 cm.

Skador och bucklor på stommen. Senare fastsättningsskruvar. Spår av målfärg. Tillverkningsrelaterade märken på kupans inre kant.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
2 300
23 644
2 598
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Budhistorik (15 bud)
24 okt 14:29
2 300 EUR
24 okt 14:29
2 200 EUR
24 okt 14:29
1 950 EUR
24 okt 14:29
1 900 EUR
24 okt 14:22
1 850 EUR