Björn Weckström

(Finland, 1935 -)
Björn Weckström
(Finland, 1935 -)

Björn Weckström, Manschettknappar "Guldsten", 14K guld, kopparmalm. Lapponia 1979.

Mått 13 x 16 mm.
Total vikt 15,5 g.

Smärre slitage. Gravyr.

Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:

Klubbat pris
460
5 184
485
Utropspris
450 - 550 EUR
Budhistorik (8 bud)
23 okt 2021 16:06
460 EUR
23 okt 2021 16:06
450 EUR
20 okt 2021 19:32
420 EUR
20 okt 2021 19:32
400 EUR
17 okt 2021 7:34
350 EUR
16 okt 2021 10:36
100 EUR
12 okt 2021 18:18
50 EUR
10 okt 2021 20:12
30 EUR