Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell 554, Taito 1930-tal.

Rosa glaskupa med förnicklat mässingsskaft. Diameter ca 25 cm. Total höjd 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 004
E
U
R
10 512
S
E
K
1 140
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
7
A
24 okt 2021 14:47
1 004 EUR
8
24 okt 2021 14:47
1 000 EUR
7
A
24 okt 2021 14:47
940 EUR
8
24 okt 2021 14:47
920 EUR
7
A
24 okt 2021 14:47
900 EUR
8
24 okt 2021 14:47
880 EUR
7
A
24 okt 2021 14:46
860 EUR
8
24 okt 2021 14:46
840 EUR
7
A
24 okt 2021 14:46
820 EUR
8
24 okt 2021 14:46
800 EUR
7
A
24 okt 2021 14:45
780 EUR
8
24 okt 2021 14:45
760 EUR
7
A
24 okt 2021 14:45
740 EUR
8
24 okt 2021 14:45
720 EUR
7
24 okt 2021 14:43
700 EUR
6
22 okt 2021 17:11
600 EUR
5
20 okt 2021 6:43
501 EUR
4
13 okt 2021 1:35
320 EUR
3
10 okt 2021 22:09
300 EUR
2
9 okt 2021 10:50
111 EUR
1
8 okt 2021 21:18
101 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice