Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Ilmari Tapiovaara, bokhylla, "Pala", för Asko 1900-talets mitt.

Teakfaner med svarta skjutdörrar. Längd 175 cm, djup 32,5 cm, höjd 85,5 cm. Diverse monteringsmöjligheter.

Åldersrelaterat slitage och märken. Helhetsintrycket är gott. Transporterad nedmonterad.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 800
E
U
R
42 826
S
E
K
3 965
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
8
A
24 okt 2021 17:27
3 800 EUR
7
24 okt 2021 17:27
3 730 EUR
8
A
24 okt 2021 17:26
3 630 EUR
7
24 okt 2021 17:26
3 530 EUR
8
A
24 okt 2021 17:26
3 430 EUR
7
24 okt 2021 17:26
3 330 EUR
8
A
24 okt 2021 17:25
3 230 EUR
7
24 okt 2021 17:25
3 130 EUR
8
24 okt 2021 17:25
3 030 EUR
9
A
24 okt 2021 17:25
2 930 EUR
9
24 okt 2021 17:24
2 920 EUR
7
24 okt 2021 17:23
2 820 EUR
9
24 okt 2021 17:23
2 720 EUR
8
A
24 okt 2021 17:23
2 700 EUR
8
24 okt 2021 17:22
2 620 EUR
9
A
24 okt 2021 17:22
2 520 EUR
9
24 okt 2021 17:22
2 500 EUR
7
24 okt 2021 17:22
2 400 EUR
9
24 okt 2021 17:20
2 300 EUR
8
A
24 okt 2021 17:20
2 200 EUR
7
24 okt 2021 17:20
2 200 EUR
8
24 okt 2021 17:19
2 100 EUR
7
A
24 okt 2021 17:19
2 000 EUR
8
24 okt 2021 17:19
2 000 EUR
7
24 okt 2021 16:45
1 500 EUR
5
24 okt 2021 15:36
1 200 EUR
6
21 okt 2021 20:41
1 000 EUR
5
19 okt 2021 18:05
850 EUR
3
11 okt 2021 13:22
600 EUR
4
11 okt 2021 10:29
500 EUR
3
9 okt 2021 8:59
400 EUR
2
8 okt 2021 22:26
300 EUR
1
8 okt 2021 13:44
200 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice