Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Poul Kjaerholm, stolar, 6 st, "PK-9", Fritz Hansen, Danmark 1900-talets slut.

Röd läderklädsel, tredelad centralfot av mattpolerat stål. Total höjd

Åldersrelaterat slitage. Enstaka repor och märken.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

Klubbat pris
8 200
93 562
8 529
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
24 okt 2021 14:42
8 200 EUR
24 okt 2021 14:41
8 000 EUR
24 okt 2021 14:41
7 800 EUR
24 okt 2021 5:50
7 200 EUR
15 okt 2021 20:34
7 000 EUR
15 okt 2021 20:34
7 000 EUR
9 okt 2021 9:44
6 800 EUR
8 okt 2021 14:58
5 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977