Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa 1930-tal.

Förnicklad stomme. Fyra glaskupor i överfångsglas. Höjd 90 cm. Diameter ca 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skruv saknas. Ej funktionstestad.

Proveniens

Verkställande direktörens rum, UPM, United Paper Mills Ltd, Myllykoski Pappersbruk.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
870
E
U
R
9 109
S
E
K
988
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (38 bud)
8
A
24 okt 2021 15:52
870 EUR
7
24 okt 2021 15:52
850 EUR
8
A
24 okt 2021 15:51
820 EUR
7
24 okt 2021 15:51
800 EUR
8
A
24 okt 2021 15:51
780 EUR
4
24 okt 2021 15:51
760 EUR
8
24 okt 2021 15:49
740 EUR
4
24 okt 2021 15:49
720 EUR
8
A
24 okt 2021 15:48
700 EUR
4
24 okt 2021 15:48
700 EUR
8
A
24 okt 2021 15:48
660 EUR
4
24 okt 2021 15:48
640 EUR
8
A
24 okt 2021 15:48
620 EUR
4
24 okt 2021 15:48
600 EUR
8
A
24 okt 2021 15:48
570 EUR
4
24 okt 2021 15:48
550 EUR
8
24 okt 2021 15:48
520 EUR
7
A
24 okt 2021 15:48
500 EUR
8
24 okt 2021 15:48
500 EUR
7
24 okt 2021 15:48
470 EUR
4
A
24 okt 2021 15:48
450 EUR
4
24 okt 2021 15:46
440 EUR
2
24 okt 2021 14:56
420 EUR
6
A
24 okt 2021 14:55
400 EUR
2
24 okt 2021 14:55
380 EUR
6
A
24 okt 2021 14:55
360 EUR
2
24 okt 2021 14:55
340 EUR
6
24 okt 2021 12:46
320 EUR
5
A
24 okt 2021 12:27
300 EUR
5
23 okt 2021 20:06
270 EUR
2
23 okt 2021 9:32
250 EUR
4
A
23 okt 2021 9:31
230 EUR
2
23 okt 2021 9:31
220 EUR
4
22 okt 2021 21:42
200 EUR
2
22 okt 2021 10:09
131 EUR
3
14 okt 2021 6:40
121 EUR
2
10 okt 2021 13:31
111 EUR
1
8 okt 2021 21:20
101 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice