Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, vägglampor, ett par, modell 7239, Taito, 1900-talets mitt.

Förnicklad mässing och opalglas kupor. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 30 cm. Djup 27 cm.

Tillverkningsrelaterade märken på kupornas inre kanter. Åldersrelaterat slitage. Spår av målfärg. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 850
E
U
R
19 314
S
E
K
2 093
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
3
24 okt 2021 17:58
1 850 EUR
4
24 okt 2021 17:57
1 800 EUR
3
24 okt 2021 17:57
1 750 EUR
4
24 okt 2021 17:55
1 700 EUR
3
24 okt 2021 17:54
1 650 EUR
4
24 okt 2021 17:52
1 600 EUR
3
24 okt 2021 17:51
1 550 EUR
4
A
24 okt 2021 17:51
1 500 EUR
3
24 okt 2021 17:51
1 500 EUR
4
24 okt 2021 17:49
1 450 EUR
3
24 okt 2021 17:49
1 400 EUR
4
A
24 okt 2021 17:49
1 380 EUR
4
24 okt 2021 17:48
1 300 EUR
3
24 okt 2021 13:59
1 250 EUR
1
A
24 okt 2021 13:59
1 200 EUR
3
24 okt 2021 13:59
1 200 EUR
1
A
24 okt 2021 13:59
1 100 EUR
3
24 okt 2021 13:59
1 050 EUR
1
A
24 okt 2021 13:59
1 000 EUR
3
24 okt 2021 13:59
980 EUR
1
A
24 okt 2021 13:58
960 EUR
3
24 okt 2021 13:58
940 EUR
1
A
24 okt 2021 13:58
920 EUR
3
24 okt 2021 13:58
900 EUR
1
A
24 okt 2021 13:58
880 EUR
3
24 okt 2021 13:58
860 EUR
1
A
14 okt 2021 17:04
840 EUR
2
14 okt 2021 17:04
820 EUR
1
8 okt 2021 20:17
800 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice