Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Blomstrande Allmoge  E1281
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Björn Weckström

(Finland, 1935 -)
Björn Weckström
(Finland, 1935 -)

Björn Weckström, Manschettknappar "Djävulens hjul", 14K guld. Lapponia 1970.

Diameter 20 mm.
Total vikt 15,9 g.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1965 – Vinner första pris för sitt collier ”Flowering Wall” på juvelmässan i Rio, Brasilien
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:
Torun Bülow-Hübe, Eelis Kauppi, Kristian Nilsson, Wiwen Nilsson, Pentti Sarpaneva, Ray Urban, Liisa Vitali, Tapio Wirkkala

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
560
E
U
R
5 746
S
E
K
651
USD
Utropspris
500 - 600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
8
24 okt 2021 16:02
560 EUR
9
24 okt 2021 16:00
540 EUR
8
24 okt 2021 15:58
520 EUR
7
A
24 okt 2021 15:58
500 EUR
7
24 okt 2021 15:08
480 EUR
5
24 okt 2021 11:58
460 EUR
6
23 okt 2021 23:00
440 EUR
5
A
23 okt 2021 23:00
430 EUR
5
23 okt 2021 9:30
420 EUR
3
18 okt 2021 19:58
400 EUR
4
14 okt 2021 14:45
370 EUR
3
9 okt 2021 19:25
350 EUR
2
8 okt 2021 20:21
300 EUR
1
8 okt 2021 18:16
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.