1330291

Eduardo Chillida

(Spanien, 1924-2002)
Eduardo chillida, "lurra g-116".

Eduardo Chillida, "Lurra G-116"

Monogramsignerad. Chamotte lera, 23 x 19 x 18,5 cm. Utförd 1987.

Åldersrelaterat slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Köpt av konstnären 1989. Betydande finländsk privatsamling.

Skulpturen är registrerad hos Museo Chillida-Leku under arkivnummer 1987.004.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Ansvarig specialist finländsk modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
123 600
1 275 552
139 252
Utropspris
80 000 - 120 000 EUR
Budhistorik (49 bud)
28 nov 17:47
123 600 EUR
28 nov 17:47
123 400 EUR
28 nov 17:47
123 200 EUR
28 nov 17:47
123 000 EUR
28 nov 17:46
122 800 EUR