Vinkanna och bägare, sterlingsilver, Alfred Ivory, London 1864 resp. James Dixon & Sons Ltd, Sheffield 1895.

Graverad och ciselerad i sk. Cellini-stil med maskaroner och djurmotiv bland riklig bladverksdekor. Vinkannan invändigt förgylld, locket på gångjärn.
Vinkannans höjd 30 cm. Vikt ca 1136 g. Vinkannan med gravering föreställande hjort och krona.
Bägarens bredd 20 cm inkl hänklar, höjd 16 cm. Vikt ca 436 g.

Kannan med smärre intryckning. Bägarens ena hänkel med lagning.

Utropspris
1 800 - 2 300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492