Hjalmar Munsterhjelm

(Finland, 1840-1905)
Hjalmar Munsterhjelm
(Finland, 1840-1905)

Hjalmar Munsterhjelm, Sjölandskap.

Sign. Olja på pannå 25x41 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Bergsrådet Emil Aaltonens samling. Därefter arv inom familjen.

"Hjalmar Munsterhjelm", Tavastehus Konstmuseum, 14.6.-15.9.2019.
"Emil Aaltonen 150 år", Emil Aaltonens museum, 2019-2020.

Utförd 1886.

Konstnär

Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377