Ikon i kiota Ryssland tidigt 1900-tal.

Saint Joasaph of Belgorod.
Tempera på pannå.
Ikonens storlek 35x31 cm.
Kiotans storlek 59x54 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Dekorationer saknas och lösa dekorationer medföljer. Fanerskador. Torrsprickor. Lagningar.

Иоасаф Андреевич Белгородский.

Utropspris
1 200 EUR