Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Otto Roland Mellin, Brosch, 18K guld. Helsingfors 1872.

Mått 46 x 46 mm.
Vikt 18,7 g.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor på baksidan. Gravyr.

Proveniens

Enligt gravyen gav Johan Ludvig Runeberg (1804-1877) och Fredrika Runeberg (1807-1979) broschen till sin svärdotter Edith (född Levón) Runeberg (1853-1927) år 1872, samma år som Edith gifte sig med Johan Wilhelm Runeberg (1843-1918). Edith Runeberg och Johan Wilhelm Runeberg gifte sig den 31.12.1872.

Utropspris
900 - 1 100 EUR