Ole Kandelin

(Finland, 1920-1947)
Ole Kandelin
(Finland, 1920-1947)

Ole Kandelin, "Över röda havet".

Sign. -43. Olja på pannå 51 x 36 cm.

Skada.

Proveniens

Fått av konstnärens fru på 50-talet, sedan dess i samma familj.

Ole Kandelin, Amos Anderson konstmuseum 25.2. - 9.4. 1978, nr 57.

Galleria Strindberg 1962.

Minnesutställning, Helsingfors konsthall 1948.

Erik Kruskopf, utställningskatalog Amos Anderson konstmuseum 25.2. - 9.4. 1978, nr 57.

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR