Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

Elin Danielson-Gambogi, Skärgårdsvy.

Sign. Olja på duk 46,5x68 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Illa spänd duk.

Proveniens

Ingenjör Gunnar Stadius-Direktör August Elo-genom arv i familjen till nuvarande ägare.

Konstnär

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.

Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377