Spegel, gustaviansk, signerad Johan Åkerblad (mästare i Sthlm 1758 - 1799), med Stockholms hallstämpel otydligt år 1772?

Förgylld och bronserad. Skuren dekor med pastellage. Höjd 75 cm, bredd 35 cm.

Renoverad och kompletterad. Delvis senare bronsering. Senare spegel på övredel.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård