Petter Åkerman, Bröllopsbägare, silver, delvis förgylld, Stockholm 1760.

Invändigt förgylld. Förgylld fot med svängda knäckar. Graverad bård, initialer i kartusch. Kring foten och mynningen vågband och förgyllt band. Höjd ca 21 cm. Vikt 498 g.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492