1348001

Wäinö Aaltonen

(Finland, 1894-1966)
Wäinö aaltonen, "ödets skepp".

Wäinö Aaltonen, "Ödets skepp".

Sign. Bronsskulptur. Höjd 48 cm.

Åldersrelaterat slitage.

"Wäinö Aaltonen", Wäinö Aaltonens museums publikationer nr 19, 1994, motsvarande skulptur avbildad på s.236.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR