1348643

Tove Jansson

(Finland, 1914-2001)
Tove jansson, "kaféinteriör".
Tove jansson, "kaféinteriör".
Tove jansson, "kaféinteriör".
Tove jansson, "kaféinteriör".

Tove Jansson, "Kaféinteriör".

Sign. -39. Olja på duk 53 x 66 cm.

Färgbortfall.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Fått direkt av konstnären på 1940-50-tal, sedan dess i samma familj.

Tove Jansson, 4.2. - 4.4. 1993 Åbo konstmuseum.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Ansvarig specialist finländsk modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
36 201
373 594
40 785
Utropspris
30 000 - 40 000 EUR
Budhistorik (25 bud)
28 nov 16:06
36 201 EUR
8
28 nov 16:06
36 001 EUR
28 nov 16:05
35 201 EUR
8
28 nov 16:05
35 001 EUR
28 nov 16:05
34 767 EUR