1350434

Eija-Liisa Ahtila

(Finland, Född 1959)
Eija-liisa ahtila, "casting portraits iii" 1997.

Eija-Liisa Ahtila, "Casting Portraits III" 1997.

Upplaga 1/10 + 2 AP. Triptyk. Silvergelatinfotografi, bildstorlek 26 x 20 cm per del. Signerad på certifikat utfärdat av Klemens Gasser & Tanja Grunert Inc.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galeria Pepe Cobo, Sevilla.

Eija-Liisa Ahtila är en av Nordens internationellt mest erkända samtidskonstnärer. Sedan sitt genombrott på nittiotalet är hon en föregångare i utvecklingen av filmiska installationer. Ahtilas verk rör sig i gränstrakter – de ifrågasätter filmspråkets konventioner och utmanar invanda perspektiv. Hennes särställning i filmvärlden blev tydlig för en bredare publik då hon satt i juryn för spelfilm under Venedigs filmfestival 2011.

Bildserien ”Casting Portraits” samt filmen ”If 6 was 9” har bland annat visats på Tate Modern i London och på Centre Pompidou i Paris. Hos Tate finns följande beskrivning av Ahtilas arbete med projektet.
”As the title indicates, these photographs were made as part of the casting process for the film If 6 was 9. In the search for performers, Ahtila visited a high school in Helsinki and outlined her plan to make a series of photographs and a film about adolescent women and sex. Twenty-four girls volunteered to take part, of whom five were photographed. The photographs proved a valuable resource in the development of the film script, helping Ahtila to recreate the girls’ attitudes and behaviour. Two girls subsequently appeared in the film.”

Eija-Liisa Ahtila bor och verkar i Helsingfors. Hennes verk har visats på bland annat Moderna Museet i Stockholm i utställningen ”Parallella Världar” 2012, MoMA, New York, Jeu de Paume, Paris, Tate Modern i London, och Kunsthalle Zürich. Hon har deltagit i ett stort antal internationella utställningar, däribland Venedigbiennalen 1999 och 2005.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Ansvarig specialist finländsk modern konst och samtidskonst (Föräldraledig)
+358 (0)50 428 2146

Utropspris
4 000 - 5 000 EUR