Tillander, bestickuppsättning, 166 delar, silver, "Käpy" (Kotte), 1996-2000. Design: Vilho Ellenberg, 1920-tal.

8 servettringar
8 gafflar, längd 18 cm
8 knivar,
8 skedar, ca 17,5 cm
8 fiskgafflar
8 fiskknivar
8 smörknivar, personliga
8 förrätts-/ smörgåsgafflar, längd 16,5 cm
8 förrätts-/ smörgåsknivar,
8 skuffare
8 dessertskedar, 16 cm
8 fruktgafflar
8 fruktknivar,
8 cocktailskedar
8 tårtgafflar
8 kaffeskedar
8 teskedar
Övriga trettio delar bestående av:
Flasköppnare, trancherbestick, såsslev, soppslev, salladsbestick, tårtbestick, bakelsespade, paj-/ pizzaspade, fyra serveringsskedar, längd 20-25 cm, tre charkutergafflar, tre sillgafflar, smörkniv, ostkniv, osthyvel, fyra ostknappar, sockersked och syltsked.

Vikt ca 4220 g exkl delar med stålblad.

Besticken förvaras i två schatull med dragringar i mässing.

Servettringarna med graverat monogram på ena sidan. Smärre/ obetydligt slitage. Helhetsintrycket är gott.

"Käpy"-bestickserien formgavs ursprungligen för Finlands ambassad i Washington.

Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492