1355309

Jalmari Ruokokoski

(Finland, 1886-1936)
Jalmari ruokokoski, flicka på berget.

Jalmari Ruokokoski, Flicka på berget.

Sign.1926. Olja på pannå 46x38 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnären Weikko Puro, därefter arv inom familjen.

Leonard Bäcksbacka, "J.Ruokokoski II", Helsingfors, 1944, nr 1256.

Utförd på Hogland.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR